Sıkça Sorulan Sorular

1. İstatistik Danışmanlık Hizmeti Almak İçin Yüz Yüze Görüşmek Şart mıdır?

Hayır. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde yüz yüze görüşme olmadan, sadece online iletişim yoluyla da sağlıklı istatistik analiz yapılması mümkündür. Bunun üç ön koşulu vardır;

  1. Araştırmacıların İstatistik Danışmanlık Başvuru Formu’nu doldurup gerekli belgeleri idb@akdeniz.edu.tr adresine eksiksiz şekilde göndermesi,
  2. Verilerin doğru olarak toplanmış ve Excel veya tercihen SPSS programına girilmiş olması,
  3. Araştırmacıların hipotezlerine (araştırma sorularına) hakim olması. Araştırmacı bir danışman ile birlikte çalışıyorsa hipotezlerine danışman hocasıyla birlikte karar vermelidir. Unutulmamalıdır ki danışman hocanın görüşü alınmadan yapılan çalışmalar zaman ve emek kaybı olarak geri dönecektir.

Bu işlemlerin kısa sürede tamamlanması hipotezlerin doğru analizlerle test edilmesi ve çalışmanın sonlandırılması için gerekli süreyi oldukça kısaltacaktır. Ayrıca online/uzaktan danışmanlık hizmeti almak, hem araştırmacılar hemde danışmanlık hizmeti veren kişi için esnek çalışma saatleri ve zaman kazandırmaktadır.

2. Analizleri Yorumlamakta Zorluk Çekiyorum, Ne Yapmalıyım?

Talep ettiğiniz taktirde istatistik uzmanlarımız size yorumlamanın nasıl yapılacağını örneklerle anlatabilir. Birimimiz yorumları çalışmanızda olduğu gibi kullanabileceğiniz şekilde yazma hizmeti vermemektedir. Belli başlı sonuçlar kısa anekdotlarla yorumlanabilir. Eğer araştırmacı bu konuda ciddi anlamda desteğe ihtiyaç duyuyorsa ek danışmanlık talep edip yüz yüze görüşerek yorumlamalar konusunda destek alabilir.

3. Başvuru Formunu Doldurdum Fakat Geri Dönüş Olmadı, Ne Yapmalıyım?

Yalnızca başvuru formunu doldurmanız danışmanlık hizmeti için yeterli değildir. İstenilen belgelerin eksiksiz şekilde idb@akdeniz.edu.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir.

 

Linklerimiz

Misyon

Uluslararası İstatistik Meslek Değerleri ve Etik İlkeleri doğrultusunda Akdeniz Üniversitesi bünyesinde çalışan akademik personele istatistiksel danışmanlık hizmeti vermek.

Vizyon

“Araştırma Odaklı Üniversite” hedefi doğrultusunda, Üniversitemizde görev yapan öğretim elemanlarının bilimsel faaliyetlerindeki hızı ve doğruluğu artırmak. Üniversitemiz adresli bilimsel araştırmaların sayı ve niteliğini artırmak.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi İstatistik Danışmanlık Birimi
Adres: Akdeniz Üniversitesi Enstitüler Binası B Blok 3. Kat No: C315
Tel: 02422274400-Dahili 3036 (Sağlık Bilimleri)
Tel: 02422274400-Dahili 3037 (Fen Bilimleri)